Przechodzimy w tryb wakacyjny

 

Dzisiaj oficjalnie startuje 80. Rajd Polski, a rajdy to też jeden z impulsów, który przyczynił się do powstania naszego muzeum.

Warmia i Mazury już od 60. lat były atrakcyjnym miejscem do uprawiania tej dyscypliny sportu. Kto wie czy dzisiaj gościlibyśmy najwyższej rangi imprezę na Mazurach, gdyby nie tło historyczne i organizowane tu już w przeszło pół wieku temu Rajdy 1001 Jezior. Swoją drogą, to ich inicjator, Automobilklub Warmińsko-Mazurski, nadał imprezie nazwę Rajd 1000 Jezior, ale szybko oprotestowali to Finowie, którzy już od 17 lat organizowali dokładnie tak nazwane zawody, więc od 1969 roku dodaliśmy tę symboliczna jedynkę, by rozwiać konflikt.

W 1972 roku nazwa ewoluowała dalej – na kultowy dzisiaj Rajd Kormoran z metą w Mikołajkach, jak każda współczesna edycja Rajdu Polski.

Ale warmińsko-mazurskie było też świadkiem tzw. zlotu gwiaździstego Rajdu Monte Carlo, najstarszej na świecie cyklicznie rozgrywanej imprezy rajdowej (a drugie miejsce w tym rankingu trzyma Rajd Polski, którego pierwszą edycję rozegrano już w 1921 roku).

Zlot gwiaździsty to nic innego, jak zjeżdżanie się załóg do Monte Carlo z różnych miejsc Europy i nasz region gościł w latach 60. taką imprezę. I to wówczas pomysłodawca i założyciel muzeum Wojciech Kot, jako nastolatek z podziwem podpatrywał startujące w imprezie samochody. – Tak naprawdę to wtedy poznałem świat ciekawych samochodów. Oglądałem maszyny, które mnie oczarowały – wspomina dzisiaj.

Fascynacja zachodnią motoryzacją, która nie gościła wówczas na warmińsko-mazurskich drogach stała się jednym z impulsów, którego po latach pokłosiem jest piękna kolekcja przeróżnych samochodów.

Na pewno w tamtych czasach w rajdach brylowało słynne Renault 8 Gordini. W naszym muzeum jest bliźniacza wersja, ale spod szyldu Dacia 1100.

Przy okazji jubileuszowego Rajdu Polski, zapraszamy do odwiedzin Muzeum Motoryzacji w Białej Oleckiej, miejsca, które jest po drodze na odcinki specjalne między Mikołajkami, a Gołdapią i Oleckiem, areną piątkowych i sobotnich zmagań. Swoją drogą w naszym pałacu jest też do obejrzenia wystawa malarstwa, a bohaterami obrazów są również ikony rajdowe i wyścigowe minionych epok.

 

ℹ️ Od piątku 28.06 przechodzimy na wakacyjny cykl pracy. W okresie lipiec – sierpień jesteśmy otwarci od wtorku do niedzieli (oprócz poniedziałków) w godzinach 10.00-17.00

Jak trafić?

Biała Olecka 9, 19-400 Olecko

Google Maps

W okresie październik-kwiecień
muzeum jest NIECZYNNE

CENY BILETÓW:

NORMALNY - 30 PLN (Pałac - 15 PLN)

ULGOWY - 20 PLN (Pałac - 10 PLN)

dzieci do 7 lat - BEZPŁATNIE
KUP BILET ON-LINE

Obserwuj nas

Muzeum Motoryzacji 2022 | Realizacja virtualmedia.pl
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję