Dzieła sztuki na dwóch kołach

Jak w słynnym przysłowiu: jeden obraz wystarczy za tysiąc słów. O dizajnie jednośladów z minionej epoki można się rozpisywać i tworzyć wręcz baśnie. Oszczędzimy wam nadmiernego czytania, sygnalizujący tylko, że wzornictwo przemysłowe z połowy ub. wieku jest ponadczasowe. Spójrzcie choćby na Jawę 350 z naszej kolekcji. Oczywiście tu i stan restauracji motocykla robi wrażenie, ale trzeba w pierwszej kolejności przyznać, że styliści tworzyli wówczas dzieła sztuki na dwóch kołach. Tu akurat prezentujemy popularny model – typ 360 Panelka – produkowany niemal 15 lat. Prezentowany egzemplarz to rocznik 1969. Nazwa Panelka powstała od charakterystycznego i estetycznie wykonanego kawałka blachy, który tworzył jednocześnie obudowę góry reflektora i kierownicy.

Ale i pochodzenie samej nazwy tej popularnej czechosłowackiej marki też ma swój klucz. Otóż już w latach 20. ub. wieku fabrykę uzbrojenia założył przedsiębiorca František Janeček. Kiedy popyt na asortyment malał, właściciel uznał, że dobrym i przyszłościowym kierunkiem będzie produkcja motocykli. Nie miał w tym temacie doświadczenia, postanowił odkupić licencję od niemieckiej marki Wanderer, która właśnie wychodziła z produkcji motocykli na rzecz samochodów (swoją drogą z fuzji czterech marek, w tym właśnie Wanderera, powstało Audi). Więc kiedy czechosłowacki przemysłowiec zaczął produkcję motocykli już pod własną marką, jej nazwę stworzył od dwóch pierwszych liter własnego nazwiska (JA) i marki zakupionej licencji (WA). Po II wojnie zakłady Janečka upaństwowiono.

W okresie październik-kwiecień
muzeum jest NIECZYNNE