Spirit of ecstasy

Dzisiaj takie bajery nie przeszłyby, a kiedyś budowały prestiż i rozpoznawalność marek. Mowa o statuetkach wieńczących chłodnice – najbardziej wyeksponowany element samochodów. Styliści szybko podłapali, że ten niewielki detal auta może też stanowić o jego wizerunku. No i zaczął się wyścig w pomysłowości – czym ową chłodnicę zwieńczyć, skoro u jej góry i tak musiał sterczeć mało finezyjny detal, czyli korek do zamykania wlewu wody? Do tworzenia statuetek często angażowano artystów. Najsłynniejszą po dzisiaj jest „Spirit of ecstasy” zdobiąca atrapy Rolls-Royce’ów. Ta uskrzydlona dama niemal nie zmieniła się od przeszło 100 lat. Ale w pierwszej połowie XX wieku, prócz kobiecych sylwetek mieliśmy wysyp wszelkich gatunków zwierząt, ptaków, mitologicznych postaci, samolotów, a nawet rubaszne symbole w co bardziej ekscentrycznych zamówieniach.
 
I to nie tylko prestiżowe auta szczyciły się swoimi symbolami, ale też te popularne. Za przykład wzięliśmy z naszego muzeum przedwojenną Pragę Piccolo, niewielki czechosłowacki samochód, który był też montowany w Polsce i jeździł nim m.in. Jan Kiepura czy Wojciech Kossak. Praga statuetkę też miała imponującą.
 
No i co się stało z figurkami, które zaczęły „wymierać” w drugiej połowie XX wieku? Otóż uśmierciły je wchodzące przepisy bezpieczeństwa, ale też i postępująca wiedza aerodynamiczna. Wymyślne, zwykle ostre wykończenia statuetek były niezwykle groźne w razie uderzenia pieszego na drodze. Kilka prestiżowych marek stosuje statuetki i do dzisiaj (choćby wspomniany Rolls-Royce), ale są one tak zamontowane, że przy najdelikatniejszym kontakcie błyskawicznie chowają się w atrapie.
Jak trafić?

Biała Olecka 9, 19-400 Olecko

Google Maps

W OKRESIE JESIENNO-ZIMOWYM
MUZEUM POZOSTAJE NIECZYNNE

CENY BILETÓW:

NORMALNY - 30 PLN

ULGOWY - 20 PLN (z ważną legitymacją szkolną)

dzieci do 7 lat - BEZPŁATNIE
KUP BILET ON-LINE

Obserwuj nas

Muzeum Motoryzacji 2022 | Realizacja virtualmedia.pl
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję