Mercedes V170

A oto na dzisiaj nasz biało-czarny quiz. Mamy w zbiorach dwa Mercedesy będące tym samym modelem V170, a pytanie brzmi: są przedwojenne czy powojenne? Otóż obydwie odpowiedzi są poprawne, tyle że jedna jest przypisana do białego, a druga do czarnego egzemplarza. Na pierwszy rzut oka dwa nasze muzealne eksponaty niczym się nie różnią poza kolorem, a jednak…

W 1936 roku Mercedes wprowadził do produkcji model, który stał się najpopularniejszym modelem w przedwojennej historii marki. Nazwa 170 V miała zdradzać pojemność silnika 1,7 litra i jego umieszczenie z przodu, co z niemieckiego znaczy _vorn._ Jego odmian wyprodukowano w zasadzie na każde potrzeby, od dwumiejscowego roadstera, aż po czteronapędowego z czterema kołami skrętnymi (!). Miał je zamówić w 1936 roku Wehrmacht, ale ostatecznie zrezygnował z pomysłu, więc powstały tylko 42 sztuki.

Przyszła wojna, 170-kę produkowano jeszcze do 1942 roku. Prosta i słynąca z niezawodności konstrukcja auta, a także mnogość odmian nadwoziowych sprawiły, że po wojnie nadzwyczaj szybko wznowiono jego produkcję, by pomóc dźwigać się krajowi po działaniach wojennych. Dlatego 170-ka dostała drugie życie, tym razem na lata 1946-1955. Co ciekawe, był to pierwszy po wojnie samochód osobowy dostępny z silnikiem diesla (i trzeci w historii motoryzacji). Co ciekawe, wybierał go już co czwarty klient. A jako ciekawostkę dodamy wam, że 38-konny silnik rozpędzał auto do setki w… minutę. I tylko do setki.

Więc rozwiązanie quizu jest następujące: biały pochodzi z 1938 roku, zaś czarny z 1955. Najszybciej rozpoznacie je po tylnej klapie bagażnika: przedwojenny miał na niej koło zapasowe, a bagaże chowane były od środka kabiny, zaś od 1950 roku zaprojektowano klasycznie otwieraną klapę bez koła.