Okoliczne atrakcje

Okoliczne atrakcje, które warto

odwiedzić planując przyjazd do Białej Oleckiej

Mosty w Stańczykach

Dwa kolejowe mosty w Stańczykach należą do największych tego typu budowli w kraju (długie na 180 i wysokie na 36 m) i z racji swego położenia nad doliną rzeki Błędzianki stanowią przepiękną scenerię (wykorzystaną m.in. w filmie „Ryś”). Mosty zbudowano w latach 1917-18 jako ważny element infrastruktury komunikacyjnej, jednak po zmianach geopolitycznych początku lat 20., pozostawiono na trasie jedynie wąskotorowe trakcje. Z racji wysokości mosty często wykorzystywane są przez fanów skoków na bungee.

Z muzeum – 32 km

Gołdap-Zdrój

Jedyne na Mazurach uzdrowisko i miasto o tak wyjątkowym mikroklimacie. W Gołdapi znajdują się czwarte co do wielkości w Polsce tężnie solankowe. Dodając pijalnię wód leczniczych i mineralnych oraz Park Zdrojowy, nic dziwnego, że ten Mazurski Zdrój dostał tytuł Najlepszej Europejskiej Destynacji Turystycznej w kategorii turystyki zdrowotnej i wellness. Gołdap ma idealne warunki do rekreacji i wypoczynku przez cały rok. W pobliżu znajduje się 170 km malowniczych tras rowerowych (w tym szlak Green Velo). Zimą zaś to tętniący życiem ośrodek narciarski (dwa km tras zjazdowych) z unikalną kawiarnią obrotową zbudowaną na szczycie Pięknej Góry.

Z muzeum – 28 km

Godne uwagi zespoły dworsko-parkowe:

 

Cichy

Dawna wieś czynszowa z pięknym obiektem pałacowo-parkowym z zachowanym starodrzewem. Pałac wzniesiono w 1750 roku i rozbudowano niemal 100 lat później. (Z muzeum – 20 km)

Lenarty

Z dawnego, dużego majątku pozostał zaniedbany, ale mimo wszystko interesujący architektonicznie dwór i niewielki park. Budynek wzniesiono w pierwszej połowie XIX w. Od zespołu pałacowego prowadzi aleja lipowa na dawny cmentarz dworski. (Z muzeum – 2 km)

Giże

XVII-wieczny zespół folwarczny przechodził wiele przemian i obecny kształt nadano mu na przełomie XIX i XX wieku. Usytuowany jest w zakolu rzeki Giżanki. (Z muzeum – 21 km)

Atrakcje turystyczno-przyrodnicze:

 

Kościół w Wieliczkach

To najstarszy drewniany kościół na Mazurach z ołtarzem z 1654 roku. Dwa lata później obiekt zniszczyli Tatarzy. Po odbudowaniu, po niespełna dwóch dekadach kościół został zniszczony przez huragan. Odtworzono go wówczas z modrzewia i w tej formie przetrwał do dzisiaj. (Z muzeum – 20 km)

Dolina Rospudy

O Dolinie Rospudy głośno się zrobiło w Polsce za sprawą planowanej obwodnicy Augustowa, która miała przeciąć ten unikatowy teren chronionego krajobrazu, m.in. na występowanie rzadkich w skali kraju gatunków roślin. Mimo protestów prace budowlane rozpoczęto, ale ostatecznie zaniechano, stąd dziewiczy krajobraz szpecą dzisiaj elementy konstrukcyjne planowanego mostu. (Z muzeum – 60 km)

Szeska Góra

Najwyższe położenie Pojezierza Mazurskiego wznosi się na 309 m n.p.m. i jest tylko o trzy metry niższe od najwyższego punktu w północno-wschodniej Polsce (Dylewska Góra). W ogóle Szeska Góra (koło wsi Szeszki) ma też inny ciekawy parametr – jest trzecim wzniesieniem w Polsce z najwyższym wskaźnikiem izolacji topograficznej, czyli obszarem wokół, który nie przewyższa jej – aż 170 km. (Z muzeum – 16 km)

Góra Zamkowa

Jeden z najpiękniejszych punktów widokowych Suwalszczyzny – z wysokości 228 metrów rozciąga się bajkowy, ciągnący się jakby w nieskończoność krajobraz na cztery jeziora: Szurpiły, Kluczysko, Jeglówek i Jeglóweczek. Żeby dotrzeć na jej szczyt, pomiędzy Jeleniewem, a Szurpiłami trzeba wyglądać drogowskazów. Za czasów Jaćwieskich była tu nawet ważna osada obronna. (Z muzeum – 37 km)

Wigierski Park Narodowy

Jeden z największych parków narodowych w Polsce (pow. 15 tys. ha) składa się m.in. z 42 jezior. Na jego terenie urządzone zostały ogólnodostępne szlaki i trasy turystyczne (piesze, rowerowe i kajakowe) o łącznej długości aż 190km. O bogactwie fauny parku świadczyć może jeden fakt: znajduje się tam 185 chronionych gatunków ptaków i 37 gatunków ssaków. (Z muzeum – 44 km)

Zagroda żubrów

Żubr jest największym europejskim ssakiem lądowym (waży nawet tonę). W Wolisku położonym na terenie Puszczy Boreckiej w zagrodzie z budowlami można obserwować te majestatyczne zwierzęta. W puszczy żyje ich około 80 sztuk i część z nich związana jest z zagrodą w Wolisku. Zwiedzanie zagrody odbywa się tylko pod opieką miejscowego pracownika, stąd zalecany jest wcześniejszy kontakt. (Z muzeum – 38 km)

 

Zamek Ulricha von Jungingena

Na wyspie na jeziorze Ełckim stoją ruiny zamku krzyżackiego z przełomu XIV i XV wieku. Wybudował go Urlich von Jungingen, późniejszy Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego. Pierwotnie zamek był drewniany, ale po spaleniu przez wojska Jagiełly, odbudowano go z cegły. Z lądem łączył go drewniany most. W XIX wieku w ogrodzie wokół zamku oraz w ocalałych zabudowaniach Prusacy urządzili więzienie. (Z muzeum – 43 km)

Muzeum Marii Konopnickiej

Jest to dom w którym urodziła się (w 1842 roku) i mieszkała przez pierwszych siedem lat życia pisarka Maria Konopnicka. Od 1973 roku funkcjonuje w nim muzeum z przedmiotami związanymi z życiem i twórczością autorki m.in. „Roty”: obrazy, fotografie, stare dokumenty, fragmenty utworów oraz prywatna korespondencja. A nuż weźmiecie udział w zabawnym quizie dotyczącym słynnej pisarki. (Z muzeum – 37 km)

 

Jak trafić?

Biała Olecka 9, 19-400 Olecko

Google Maps

W okresie październik-kwiecień
muzeum jest NIECZYNNE

CENY BILETÓW:

NORMALNY - 30 PLN (Pałac - 15 PLN)

ULGOWY - 20 PLN (Pałac - 10 PLN)

dzieci do 7 lat - BEZPŁATNIE
KUP BILET ON-LINE

Obserwuj nas

Muzeum Motoryzacji 2022 | Realizacja virtualmedia.pl
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

Administrator Danych
Polityka Prywatności
Akceptuję